ניתוחי חניכיים

מטרת הניתוח היא טיפול בדלקת חניכיים (פריודונטיטיס) שאינה מגיבה או שלא חל בה שיפור בטיפול אחר, בעיה כמו שורש שן חשוף, "כיסים", מנגנון אחיזה פגוע של השן וכו'…

ניתוח חניכיים נעשה לרוב תחת הרדמה מקומית בלבד, אך הרדמה כללית היא גם אפשרות שיכולה לבוא בחשבון אם המטופל מעוניין בכך או שקיימת בעיה אחרת שהרדמה כללית יכולה למנוע אותה.
צילום שיניים, צילום פנורמי או CT של הפה הם הכנה חובה לפני ניתוחי חניכיים מסוג זה.

בדרך כלל הניתוחים הללו פשוטים לאנשים בריאים, אך מטופלים בעלי סיכון מוגבר לפיתוח דלקת או בעיות קרישה חייבים ליידע את הרופא המנתח כדי לקבל טיפול אנטיביוטי מונע או לוודא קרישת דם טובה מספיק כדי לבצע את הניתוח.

הניתוח עצמו
נעשה במרפאה תחת סטריליזציה. לאחר זריקת הרדמה מקומית המנתח חותך במקום הדורש טיפול, מסיט את רקמת החניכיים עד לחשיפת הרקמה הפגועה. לאחר מכן מסיר המנתח את כל המשקעים שנצמדו לשן עקב הדלקת דבר המאפשר לרקמת חניכיים חדשה ובריאה להיצמד מחדש לשן ולבנות מחדש את סביבת השן התומכת. במקרים של נזקים 'עמוקים' (כיסים) או שחומר השן 'נאכל' יתכן ויהיה צורך בסיוע נוסף של השתלת רקמת חניכיים או רקמת עצם שן (Flap) ולסיום התהליך הניתוחי מצמידים חזרה את החניכיים לשן ותופרים.
לאחר הניתוח
בסיום הניתוח המטופל עוזב את המרפאה ומתודרך להימנע מאכילה ושתיה בשעתיים הקרובות לפחות או עד חלוף השפעת ההרדמה. במקרה של כאבים (לרוב ב 24 השעות הראשונות) ניתן להשתמש במשככים ע"פ הצורך. נפיחות וכאב הם חלק מההחלמה אך הם אמורים לפחות עד להסרת התפרים והחבישה לאחר שבוע. חלק חשוב מתהליך ההחלמה שלאחר הניתוח הוא שמירה קפדנית על היגיינת הפה תוך שימוש במברשת שיניים עדינה ובקיסמים דקים ועדינים המיועדים לניקוי רווחים קטנים במיוחד. בהופעת חום, דימום, הפרשה מהפה או כאבים חזקים מאד – יש לפנות לרופא ללא שהיות.

לבדיקה וייעוץ חינם חייגו :