יישור שיניים

ישור שיניים או אורתודנטיה עוסקת במחקר וטיפול בפגמים הנוגעים לסגירת הפה. הדבר יכול לנבוע משיניים לא מסודרות , מאי התאמה בין הלסתות או משילוב בין השניים.

בניגוד לדעה הרווחת, האורתודנטיה היא רפואית לחלוטין ולא נועדה לאסתטיקה – אלא כ'מוצר לוואי'.בפעמים רבות יישור השיניים מהווה צורך בריאותי או שיקומי. כאשר השיניים אינן ישרות, בולטות או שקועות, עלול מצב השיניים ולעיתים גם הלסת להשפיע על אופן בריאותו הכללית של המטופל ועל איכות חייו.

יש לדעת כי טיפול יישור השיניים לרוב אינו פולשני אך במקרים מסויימים קיים צורך בהתערבות כירורגית כגון: עקירת שיניים מפריעות או חשיפת שן כלואה.

מתי לבצע ישור שיניים?

ישור שיניים ניתן לבצע בכל גיל . עם זאת מומלץ להקדים ולטפל בשיניים בגיל צעיר בכדי שהטיפול יהיה יעל יותר.
איגוד רופאי השיניים ממליץ להקדים ולבדוק ראשונית אצל האורתודנט בגיל 7 לאחר שהחלפת המשנן החלבי במשנן קבוע החל, בזמן הזה התערבות אורתודנטית יכולה למנוע בעיות עתידיות כגון:
אי התאמה בין הלסת התחתונה ללסת העליונה, טיפול בהרגלים אשר גורמים לשיניים לבקוע בצורה לא נכונה (מציצת אצבע, נשימה מהפה, דחיפת לשון וכו')

הטיפול בסמכים/מיישרים (חיצוני)- (אותן קשתות מפורסמות) הוא המוכר ביותר והיעיל ביותר. ישנם כמה סוגי גדלים של טבעות מתכת ואפשר להוסיף להם גומיות צבעוניות על מנת לעטר אותם. טיפול בסמכים שקופים נפוץ אצל מבוגרים בד"כ בתהליך שיקום הפה. הם עשויים מחומרים פלסטיים ומבצעים פעולה זהה לטבעות המתכת, אך לאורך זמן הם עלולים להצהיב והאורתודנט דואג להחליפם מדי תקופה.
טבעות פנימיות – ממוקמות בחלק הפנימי של השיניים, אינן נראות לעין כלל. סוג הטיפול הזה פופולארי בעיקר בקרב מבוגרים שרוצים להסתיר את הטיפול.
אינביזליין – פלטה שקופה שמיוצרת בהתאמה למבנה השיניים של כל פציינט באופן אישי, בטיפול זה אין צורך בהחלפת גומיות מדי חודש כמו בטיפול בסמכים.
אורך זמן הטיפול של יישור הוא בממוצע בין 18-24 חודשים, אך לכל טיפול קצב השפעה שונה וזמן טיפול שונה. תדירות הפגישות עם האורתודנט היא אחת לחודש.
בסיום הטיפול עומדות בפני הרופא מספר אפשרויות למניעת תזוזה של השיניים: קיבוע ע"י פס המודבק בחלק הפנימי של השיניים או פלטה נשלפת שיש להרכיבה למשך מספר שעות במהלך היום.

שתלים אורתודנטיים
תהליך יישור השיניים מבוסס על שימוש בנקודות אחיזה (שיניים תקינות) שבעזרתן מופעל לחץ על השיניים הדורשות תיקון והזזה. אך כחלק מתופעת לוואי רגילה וטבעית משפיע הלחץ גם על אותן שיניים תקינות ואז אנו זקוקים לנקודות עגינה חדשות, ואלו הם השתלים האורתודנטיים. מלבד השימוש במילה "שתלים", אין כל הקבלה בינם לבין השתלת השיניים הנפוצות שבאות למלא מקום של שן חסרה ומיועדות לשימוש לשנים רבות. השתלים האורתודנטיים משמשים כנקודות עגינה למערכת יישור השיניים שלא ניתנת לטיפול בדרך אחרת. הכנסת השתלים לא חורגת מטיפול רגיל כפי שאנחנו מכירים אצל רופא השיניים: הרדמה מקומית קלה, עבודה של מספר דקות, לא מלווה בכאב גם לאחר התפוגגות ההרדמה. אנו רק צריכים להתרגל לתוספת החדשה בפינו שלעיתים זו רגישות קלה במקום השתל שעוברת תוך יומיים שלשה. לאחר מכן ישמשו השתלים האורתודנטיים לנקודות עגינה חדשות לצורך המשך יישור השיניים עד לקבלת התוצאה המצופה. השימוש בשתלים אלו הפך בשנים האחרונות נפוץ יותר ויותר בזכות היכולת לקבוע כבר בתחילת הטיפול נקודת עגינה אפקטיבית יותר מהשן הטבעית הקיימת בפי המטופל. הדבר מאפשר גם קיצור זמן הטיפול וקבלת תוצאות יישור שיניים, מהר יותר. כשמסתיים הטיפול מסירים את השתלים ובזה תם התהליך של יישור השיניים.
יישור שיניים מבוגרים
גם מבוגרים, לעיתים, זקוקים ליישור שיניים. בשונה מצעירים שכל מערך העצמות אצלם עדיין בתהליך התפתחותי, אצל מבוגרים המערכת כבר קבועה ולא גדלה יותר. בגיל המבוגר מאוד יש נטייה לתנועת השיניים קדימה והדבר עלול ליצור צפיפות שיניים בקדמת הפה. את הקושי שנוצר ביישור שיניים אצל מבוגר לעומת צעיר נוכל להדגים בתחושה המבדילה בין לנסות לסובב את ההגה ברכב כשהוא בחניה לעומת הקלות שבסיבוב ההגה בנסיעה. לכן הטיפול באותה בעיה הקיימת אצל צעיר ואצל מבוגר יכולה להיות שונה ולהתבסס על גישה אחרת. היות ומשך הזמן בטיפול אצל מבוגר הוא ארוך מתעורר הצורך במתן פתרון לנוחות ולאסתטיקה ולכן רב השימוש במיישרים שקופים או פנימיים. המיישרים הפנימיים הם מערכת הלוחצת את השיניים מחלקו הפנימי של הפה ולכן גם לא נראים. אותן 'קוביות' שמדביקים לשיניים, ושאנו מכירים כל כך טוב מבני הנוער שעוברים את התהליך היישור, מודבקות הפעם בצד הפנימי של השיניים והתיל עובר בהם. המטופל יכול לחייך בחופשיות ובעצם לא ניתן כמעט להבחין כי האדם נמצא בטיפול. כדי להעצים את החלק האסתטי שביישור השיניים למבוגרים פיתחו מישרים (שאותם מדביקים לשן מבחוץ) העשויים מפלסטיק או חרסינה שקופים או בגוון השן.
הרחבת לסת
לעיתים הלסת העליונה צרה יותר מהלסת התחתונה או שהחייך צר וגבוה, ומידת אי ההתאמה בין הלסתות היא הקובעת את צורת הטיפול. ככל שמקדימים לטפל בבעיה (מבחינת הגיל) יעילותו גבוהה יותר עם פחות תופעות לוואי. הטיפול מסתיים בהצלחה כאשר מתחיל להופיע רווח בין שתי השיניים הקדמיות העליונות. עם הפסקת הטיפול מרווח זה ייסגר מעצמו.

לבדיקה וייעוץ חינם חייגו :