אוגמנטציית עצם

אחד הדברים שיכולים לסכן את בריאות השיניים שלנו היא מחלת חניכיים. צחצוח שיניים לא סדיר ואי שימוש בחוט דנטלי מאפשר לסביבת השן לאגור פלאק ואבנית. מכאן ועד מחלת חניכיים המרחק קצר.
תהליך זה גורם לאיבוד הרקמה התומכת בשיניים וכך מתחיל הליך של נסיגת החניכיים והעצם. הנסיגה יכולה להיות מקומית או נרחבת.

הפלאק סביב השיניים מאפשר לחיידקים לתקוף את העצם התומכת בשן וגם את סיבי הרקמה. התוצאה של תקיפת החיידקים הזו היא סוג של 'חלל' בין השן לעצם שנקרא כיס פריודונטי (חוסר עצם לתמיכת השן בצורת כיס). במצב כזה יש צורך בניקוי שיניים יסודי ועמוק שמקיף גם את הרקמה. הזנחה של המצב תביא בבטחה לאיבוד העצם והשן.

אוגמנטציית עצם (guided Tissue/bone regeneration) הוא טיפול המאפשר לעצם או לרקמה התומכת לצמוח מחדש סביב השן (או השתלים)תוך פרק זמן יחסית קצר.
טיפול דומה לזה יכול להתאים גם למקרה של חוסר עצם שבעקבותיו אבדה השן. צמיחה חדשה של עצם לאזור הכיס תאפשר התקנת שתלים.

כהכנה לטיפול כזה יעבור המטופל ניקוי אבנית יסודי בכדי ליצור סביבה היגיינית טובה. זהו זמן טוב לשנות את הרגלי היגיינת הפה של המטופל בזמן הטיפול וגם לאחריו.
בטיפול עצמו חושפים את העצם סביב השן ע"י הפרדת החניכיים ,'מנקים' את האזור ביסודיות ומסירים רקמות מזוהמות. לאחר הניקיון ממלאים את הכיס בשבבי עצם מלאכותיים ומכסים ביריעה (ממברנה) המבוססת על סיבי קולגן. ממברנה זו מאפשרת לעצם לגדול ללא הפרעת החניכיים .
בסוף התהליך הממברנה נספגת ,העצם שצמחה נצמדת לשן ותומכת בה בצורה טובה יותר והחניכיים הבריאות מכסות מעל.

בשלב זה שמירה על היגיינת הפה היא קריטית ויש להקפיד עליה לכל אורך היממה.